Jazz Fest releases music lineup for 2020 – KATC Lafayette News

The New Orleans Jazz & Heritage Festival has announced their lineup for this year’s event.

On Thursday January 16, 2020 the festival released a video and poster highlighting the performers who will be attending this year’s festival on April 23 through May 3, 2020.

Some of the featured acts include Lizzo, Stevie Nicks, Norah Jones, Big Freedia, and The Who.

Organizers say that Jazz Fest annually celebrates the unique culture and heritage of New Orleans and Louisiana, alongside unforgettable performances by nationally and internationally renowned guest artists.

There are 14 stages and over 650 bands performing. Almost half a million fans annually flock to the Fair Grounds Race Course for the eight-day event, which has been called America’s best festival, according to organizers.

Local acts from Acadiana include Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, BeauSoleil avec Michael Doucet, Givers, Zachary Richard, Terrance Simien & the Zydeco Experience, Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers, Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers, Lost Bayou Ramblers, Jo-El Sonnier & Friends, Curley Taylor & Zydeco Trouble and more.

Watch the announcement video below:

According to Jazz Fest, tickets go on sale to the general public Thursday at 12:00 p.m. through www.nojazzfest.com . New ticketing options are available for Jazz Fest 2020, including 4-day weekend passes.

Single-day general admission tickets can also be purchased in-person at the Smoothie King Center Box Office starting on Tuesday, January 21. Children’s tickets (ages 2 – 10) are still only $5 and are available at the gate only.

The “Locals Thursday” tradition will continue on both April 23 and April 30 when Louisiana residents who present valid identification at the gate can purchase up to two admissions for $50 each. Additional details are available at the Festival website. All of the Festival’s popular VIP packages are on sale now while very limited supplies last.

See the poster and the music lineup here.

New Orleans Jazz Fest

The Full lineup and the days they are scheduled to perform are are here.

Or you can search through the lists for each day below:

THURSDAY, APRIL 23

The Beach Boys, Maggie Rogers, Michael Franti & Spearhead, Nile Rodgers & CHIC, New Orleans Recording Legends featuring The Dixie Cups, Clarence “Frogman” Henry, Wanda Rouzan, and Al “Carnival Time” Johnson with Bobby Cure & the Poppa Stoppas, GIVERS, Deacon John, Arturo Sandoval, Bettye LaVette, Honey Island Swamp Band, The Cowsills, Banu Gibson with special guest Shaymus Hanlin featuring Ronnie Kole, Plena Libre of Puerto Rico, Michael Stuart, Big Chief Donald Harrison, Jr., Jeffery Broussard & The Creole Cowboys, Batiste Fathers & Sons featuring Russell, Damon, Jamal, Ryan, David Batiste & Special Guest, Luther Kent & Trickbag, Great Gambian Griots: Jali Bakary Konteh and Pa Bobo Jobarteh, Quiana Lynell, Meschiya Lake & the Little Big Horns, Gal Holiday & the Honky Tonk Revue, Uncle Nef featuring Shannon Powell and Darren Hoffman, Kinfolk Brass Band, Kristin Diable & The City, Willie Tee and Cypress Band, Wendell Brunious & The New Orleans Allstars, Marlon Jordan, All For One Brass Band, Women of Class and Lady Prince of Wales Social Aid & Pleasure Clubs, Darcy Malone and the Tangle, Alexey Marti, Johnny Sansone, Goldman Thibodeaux & the Lawtell Playboys, Corey Ledet Zydeco, Javier Gutierrez & Vivaz!, Lynn Drury, Charley Crockett, Las Cafeteras, Pocket Aces Brass Band, Michael Skinkus and Moyuba, Fi Yi Yi & the Mandingo Warriors, Ever More Nest, Joe Lastie’s New Orleans Sound, Dawn, New Orleans Jazz Vipers, Virginia Aires, Black Mohawk and Young Seminole Hunters Mardi Gras Indians, Clive Wilson’s New Orleans Serenaders, Ted Hefko & the Thousandaires, The Betty Shirley Band, The John Mahoney Big Band, Glenn Hartman and The Earthtones, Sons of Jazz Brass Band, Harold Holloway & Company, Evangelist Linda Wright and The Heartbeats of Praise, Morning Star Missionary Baptist Church Mass Choir, The Daiquiri Queens, La Raíz of Puerto Rico, Native Nations Intertribal, Lyle Henderson & Emmanu-EL, Treces del Sur, Higher Heights Reggae, 21st Century Brass Band, Sisters of Change, Devastation, and Sisters of Unity Social Aid & Pleasure Clubs, On the Levee Jazz Band, Xavier University Jazz Ensemble, New Orleans Music Interns directed by Donald Harrison, Jr., Audrey Ferguson & the Voices of Distinction, Joanna Hale-McGill, Pastor Mitchell J. Stevens, Creative Arts Momentum, Kat Walker Jazz Band – Scat with Ms. Kat, Donald Lewis Jr., Dancing Grounds Elite Feet Dance, Calliope Puppets… FRIDAY, APRIL 24 Lenny Kravitz, Elvis Costello & The Imposters, Anthony Hamilton, Big Freedia, Preservation Hall Jazz Band, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Jon Batiste & Friends, Playing For Change Band, Kermit Ruffins & the Barbecue Swingers, Kurt Carr & the Kurt Carr Singers, The Dirty Knobs with Mike Campbell, Terri Lyne Carrington and Social Science, Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, BeauSoleil avec Michael Doucet, Jeremy Davenport, C.J. Chenier & the Red Hot Louisiana Band, John Mooney & Bluesiana, The Roots of Music Marching Crusaders, Adonis Rose and the NOJO Tribute to Allen Toussaint, Les Filles de Illighadad of Niger, Flow Tribe, Steve Riley & the Mamou Playboys, Jason Marsalis, Chubby Carrier & the Bayou Swamp Band, Charmaine Neville Band, Michael Stuart, Plena Libre, La Raíz and Plena Callejera of Puerto Rico, Orange Kellin’s New Orleans DeLuxe Orchestra: A Celebration of Jelly Roll Morton’s 130th Birthday, Tribute to Jabbo Smith featuring Jamil Sharif, Great Gambian Griots: Jali Bakary Konteh and Pa Bobo Jobarteh, Baby Boyz Brass Band, George French & the New Orleans Storyville Jazz Band, Keep N It Real, Scene Boosters, and We Are One Social Aid & Pleasure Clubs, Bruce Daigrepont Cajun Band, New Orleans Guitar Masters featuring Jimmy Robinson, Cranston Clements, and John Rankin, Mem Shannon & the Membership Band, Big Chief Bird & the Young Hunters Mardi Gras Indians, Tonya Boyd-Cannon, Alex McMurray, Free Spirit Brass Band, Go Getters and Big Nine Social Aid & Pleasure Clubs, Pastor Tyrone Jefferson, McDonogh 35 High School Gospel Choir, McMain International “Singing Mustangs” Gospel Choir, Jamie Lynn Vessels, Papo y Son Mandao, Las Cafeteras, Adella Adella the Storyteller, Native Nations Intertribal, Javier Olondo & AsheSon, Midnite Disturbers, Les Freres Michot, Susan Cowsill and Russ Broussard, Bon Bon Vivant, Black Seminoles, Young Cherokee, and Golden Sioux Mardi Gras Indians, Riverside Jazz Collective, Paky Saavedra, New Wave Brass Band, Doreen’s Jazz New Orleans, 79rs Gang Mardi Gras Indians, Sabra & The Get Rights, John Rankin, The Jones Sisters, Ty Morris & H.O.W., Derek Douget, L.Y.O.N., Blato Zlato, Loyola University Jazz Ensemble, DJ RO, Kid Simmons’ Local International Allstars, Comparsa de Puerto Rico, Wild Apaches and Wild Mohicans Mardi Gras Indians, Grayhawk Perkins, Young Cajun Band, Ladies of Unity, Akia J. Nevills, Kathryn Rose Wood, Landry Walker Charter High School Choir, KID smART Showcase, ISL Circus Arts Kids.

SATURDAY, APRIL 25

The Who, The Avett Brothers, H.E.R., The Revivalists, Charlie Musselwhite, David Sanborn with special guest Randy Brecker, The Subdudes, Sonny Landreth, The Soul Rebels, Shovels & Rope, Rickie Lee Jones, Playing For Change Band, The Dirty Dozen Brass Band pays tribute to Dave Bartholomew with Elvis Costello, Jon Cleary, and Al “Lil Fats” Jackson, Samantha Fish, The Gospel Soul of Irma Thomas, George Porter Jr. & Runnin’ Pardners, James Rivers Movement, Puss N Boots, Little Freddie King Blues Band, Dr. Michael White & the Original Liberty Jazz Band featuring Thais Clark, Erica Falls, Antonio Sánchez & Migration, Pell, Low Cut Connie, Leah Chase, Treme Brass Band, Hardhead Hunters and Semolian Warriors Mardi Gras Indians, Tuba Skinny, Trumpet Mafia, Shamarr Allen & the Underdawgs, Free Agents Brass Band, Tribute to Lil’ Buck Sinegal featuring Sonny Landreth, Carol Fran, Lee Allen Zeno, and CC Adcock, Young Fellaz Brass Band, Dumaine Street Gang, Divine Ladies, and Family Ties Social Aid & Pleasure Clubs, The Revelers, Keith Frank & the Soileau Zydeco Band, Creole String Beans, The Dynamic Smooth Family Gospel Singers of Slidell, The Bester Gospel Singers, Helen Gillet, Bill Kirchen, Esencia, La Raíz, and Christian Nieves & Herencia Musical de Puerto Rico, Tribute to Bessie Smith featuring Meschiya Lake, Barbara Shorts, and Jolynda “Kiki” Chapman with the Lars Edegran Jazz Band, New Orleans Spiritualettes, Mikayla Braun, Lane Mack & The Balladeers, Sasha Masakowski Art Market, Michael Doucet, Sarah Quintana, and Chad Viator, Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band, The Johnson Extension, New Orleans R&B and Hip Hop “Next Era” featuring DeeLow and Kris Baptiste, New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section, Matt Lemmler presents “New Orleans in Stride”, Michael Juan Nunez, Louis Ford & New Orleans Flairs, Rick Trolsen’s Neslorchestra, Louisiana Repertory Jazz Ensemble, Mount Hermon Baptist Church Praise Delegation Choir, Archdiocese of New Orleans Gospel Choir, Native Nations Intertribal, Plena Callejera and Comparsa de Puerto Rico, Apache Hunters, Black Hawk Hunters, Washitaw Nation, and Wild Red Flames Mardi Gras Indians, Kumbuka African Drum & Dance Collective, Jourdan Thibodeaux et les Rôdailleurs, Major Handy & the Louisiana Blues Band, David & Roselyn, Rising Dragon Lion Dance Team, Christian Unity Baptist Church Youth Choir, Brother Martin Crusader Stage Band, Theatre on Tap, Antioch Baptist Church San Antonio Umoja Choir, Young Guardians of the Flame and Congo Kids, The Gospel Inspirations of Boutte, The Chosen Ones Brass Band, New Generation, Nine Times, Single Ladies, and Single Men Social Aid & Pleasure Clubs, Eulenspiegel Puppet Theatre.

SUNDAY, APRIL 26

Foo Fighters, Brandi Carlile, Norah Jones, Erykah Badu, Buddy Guy, Chris Isaak, El Gran Combo de Puerto Rico, Hurray for the Riff Raff, Asleep at the Wheel, Tab Benoit, Anders Osborne, Marcia Ball, Rebirth Brass Band, Ladies of Hip Hop featuring Mia X and 3D Na’Tee, Zachary Richard, Royal Teeth, Dottie Peoples, Sunpie & the Louisiana Sunspots, Amanda Shaw & The Cute Guys, Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles, Joe Krown Trio featuring Walter Wolfman Washington, Martha Redbone, Blind Boy Paxton, Wycliffe Gordon, Nicholas Payton 2020, Robert Finley, PJ Sin Suela, Esencia and La Raíz of Puerto Rico, John “Papa” Gros, Maggie Koerner, The Rayo Brothers, Andrew Duhon, The New Orleans Klezmer Allstars, Rumba Buena, Gregg Stafford & His Young Tuxedo Jazz Band, Paulin Brothers Brass Band, Cha Wa, Stooges Brass Band, Big Chief Kevin Goodman & the Flaming Arrows Mardi Gras Indians, New Leviathan Oriental Fox-Trot Orchestra, Topsy Chapman & Solid Harmony, The Knockaz Brass Band, Big Steppers, Untouchables, and The Furious Five Social Aid & Pleasure Clubs, New Birth Brass Band, Jambalaya Cajun Band, New Orleans Gospel Soul Children, Jai Reed, Tyronne Foster & The Arc Singers, William Prince, Christian Nieves & Herencia Musical de Puerto Rico, The Jesse McBride Big Band, TBC Brass Band, The Baby Dolls of New Orleans, Big 6 Brass Band, Young Men Olympia, New Look, First Division, and Uptown Swingers Social Aid & Pleasure Clubs, Lars Edegran & the New Orleans Ragtime Orchestra, Native Nations Intertribal, Julio y Cesar Band, Tribute to Al Gray featuring Craig Klein, Michael Watson, and TJ Norris, Spencer Bohren Remembered featuring Dave Malone, Harry Tuft, Andre Bohren, Aurora Nealand, Alex McMurray, Paul Sanchez, Jim McCormick, John Magnie, and Dave Pomerleau, Plena Callejera and Comparsa de Puerto Rico, Shining Star Hunters and Uptown Warriors Mardi Gras Indians, Libby Rae Watson with special guest Bert Deivert, Black Magic Drumline, Jacye, Debbie Davis with Josh Paxton, Jonté Landrum, Terry Huval and Friends, Pardon My French!, Electrifying Crown Seekers, Big Chief Trouble & Trouble Nation, Young Eagles, and Young Brave Hunters Mardi Gras Indians, St. Joseph the Worker Music Ministry, Willi Carlisle, Jessica Harvey and The Difference, Magical Moonshine Theatre, Ashé Cultural Arts Center Kuumba Institute, Baby & The Brass Hearts, The NOCCA Student Dance Collaborative… THURSDAY, APRIL 30 The Black Crowes, Jimmy Cliff, Brittany Howard, The War And Treaty, Lil’ Ed & The Blues Imperials, John Scofield & Dave Holland Duo, Ellis Marsalis, Cimafunk of Cuba, Wayne Toups, Jimmy Hall, Walter Wolfman Washington & The Roadmasters, Voice of the Wetlands All-Stars featuring Tab Benoit, Terrance Simien & the Zydeco Experience, Leyla McCalla, Ronnie Lamarque, iLe, Pirulo y La Tribu, and Viento de Agua of Puerto Rico, Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra, Astral Project, New Hope Baptist Church Mass Choir, The Boudreaux Family of Feathers, Brother Tyrone & the Mindbenders, SOUL Brass Band, Ranky Tanky, Mark Braud, Glen David Andrews & the Andrews Family Band, Forgotten Souls Brass Band, Lil’ Nathan & the Zydeco Big Timers, Black Lodge Singers, Feufollet, Cedric Watson et Bijou Creole, Music Maker Blues Revue featuring Willie Farmer, Robert Lee Coleman, Pat “Mother Blues” Cohen, Alabama Slim, and Lee Allen Zeno, Tracksuit Wedding, Shiny Ribs, High Steppers Brass Band, One Mind Brass Band, VIP Ladies and Original Four Social Aid & Pleasure Clubs, Seratones, Jonathon Long, NOLA Reggae featuring Renard Poché, Water Seed, Lisa Knowles-Smith & The Brown Singers, Square Dance NOLA, Daria & The Hip Drops, White Cloud Hunters Mardi Gras Indians, Son del Batey, Comparsa de Puerto Rico, Sporty’s Brass Band, Revolution and Men Buckjumpers Social Aid & Pleasure Clubs, Tom McDermott with Evan Christopher, The Pfister Sisters’ Tribute to The Andrews Sisters, Otis Wimberly Sr. and The Wimberly Family Gospel Singers, Tommy Sancton’s New Orleans Legacy Band, Phillip Manuel, Buffalo Hunters and Cheyenne Mardi Gras Indians, Andrew Hall’s Society Brass Band, Mark Brooks & Friends, Khari Allen Lee – Tribute to Grover Washington Jr., Betty Winn & One A-Chord, Caren Green, Marina Orchestra, Keyla Richardson, A.J. Loria, Roadside Glorious, Huval-Fuselier Cajun Band, Shades of Praise New Orleans Interracial Gospel Choir, Craig Adams & Higher Dimensions of Praise, Anne Elise Hastings and her Revolving Cast of Characters, Fermín y Merengue4FOUR, The Trio Plus One, Rosa Metoyer, Kurt Hunter Marionettes, Muggivan School of Irish Dance, Young Audiences Performing Arts Showcase.

FRIDAY, MAY 1

Lionel Richie, Wu-Tang Clan featuring The Soul Rebels, Aaron Neville, Of Monsters and Men, Irma Thomas, Southside Johnny & The Asbury Jukes, Ricky Skaggs & Kentucky Thunder, Christone “Kingfish” Ingram, Leo Nocentelli, Davell Crawford plays James Booker, Nathan & The Zydeco Cha Chas, Sweet Crude, Bonerama, Savoy Family Cajun Band, The Brubeck Centennial Celebration with The Brubeck Brothers Quartet, Bobby Millitello and Joey DeFrancesco, Hot 8 Brass Band, Le’Andria Johnson, Geno Delafose & French Rockin’ Boogie, Charlie Sepulveda and The Turnaround, Pirulo y La Tribu and La Tribu de Abrante of Puerto Rico, Motel Radio, Roddie Romero & the Hub City All-Stars, Eric Lindell & Marc Ford’s West Coast Reunion, New Orleans Suspects, Shannon McNally, Storyville Stompers Brass Band, Paul Sanchez & the Rolling Road Show, Comanche Hunters Mardi Gras Indians, Nigel Hall, Johnny Sketch and The Dirty Notes, Stanton Moore, The Iguanas, Gregg Stafford’s Jazz Hounds, Charlie Gabriel and Friends, Herlin Riley, Jason Neville FunkySoul Band, Jazz Violinist Michael Ward, Gregg Martinez & the Delta Kings with special guests Johnnie Allan and T.K. Hulin, Kim Che’re, Palmetto Bug Stompers, Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade, Germaine Bazzle, Bamboula 2000 with special guest Deacon John, Viento de Agua and Son del Batey of Puerto Rico, Tribute to The New Orleans Rhythm Kings featuring Steve Pistorius, Washboard Chaz Blues Trio, Wild Tchoupitoulas and Black Feathers Mardi Gras Indians, Marc Stone, James Martin Band, Herbert McCarver & The Pin Stripe Brass Band, Charlie Halloran’s Tribute to Louis Armstrong and the Allstars, The Mid-City Aces, 7th Ward Creole Hunters and Golden Comanche Mardi Gras Indians, The Wanting, Black Lodge Singers, Panorama Jazz Band, Kerry Grombacher, The City of Love Music & Worship Arts Choir, Seva Venet’s New Orleans Banjo Celebration, Micaela y Fiesta Flamenca, Jackson Square Allstar Brass Band, Men of Class and Original Big 7 Social Aid & Pleasure Clubs, Voices of Peter Claver, The Swing Setters, Gina Forsyth and Friends, Comparsa de Puerto Rico, Spy Boy J & The Young Generation Mardi Gras Indians, Sylvia Yancy Davis, Pastor Terry Gullage and Kingdom Sound, Nineveh Baptist Church Mass Choir, New Generation Brass Band, Lady & Men Rollers and Perfect Gentlemen Social Aid & Pleasure Clubs, Delgado Community College Jazz Ensemble, The Showers Family, New Orleans Council on Aging Community Choir, Quincy Avenue Rhythm Band, Arte Reviver Capoeira New Orleans, Puppet Arts Theatre.

SATURDAY, MAY 2

Dead & Company, Lizzo, The Isley Brothers, Keb’ Mo’, Nicky Jam, Tank and The Bangas, The Legendary Count Basie Orchestra, PJ Morton, Galactic featuring Anjelika Jelly Joseph, Cyril Neville, Tribute to Art Neville featuring Aaron Neville, The Meters, and The Neville Brothers Band, Boyfriend, Doug Kershaw, Partners-N-Crime & The BIG Ez Band, Roy Rogers & The Delta Rhythm Kings, Cowboy Mouth, Big Sam’s Funky Nation, Fred Hammond, John Boutté, The Cookers featuring Billy Harper, Eddie Henderson, Donald Harrison, David Weiss, George Cables, Cecil McBee, and Billy Hart, Walter Wolfman Washington Trio, Pine Leaf Boys, Molly Tuttle, Mia Borders, Chris Thomas King, Yvette Landry & The Jukes with special guest Warren Storm, New Breed Brass Band, Kenny Neal, Dwayne Dopsie and The Zydeco Hellraisers, Gathering of Chiefs: Walter Cook & The Creole Wild West Mardi Gras Indians with Friends, Westbank Steppers and Valley of Silent Men Social Aid & Pleasure Clubs, La Tribu de Abrante, Pirulo y La Tribu, and Atabal of Puerto Rico, Tommy McLain + CC Adcock, Sweet Cecilia, Bill Summers & Jazalsa, Lena Prima, Tribute to George Lewis featuring Dr. Michael White, Sammy Rimington, and Tommy Sancton, Conjunto Típico Samaritano and Son del Batey of Puerto Rico, Tony Dagradi & Down Time, The Zion Harmonizers, Khris Royal & Dark Matter, Leroy Jones’ New Orleans Finest, New Orleans Nightcrawlers Brass Band, Blodie’s Jazz Jam, Eden Brent, J. Monque’D Blues Revue, Don Vappie & the Creole Jazz Serenaders, Smitty Dee’s Brass Band, Undefeated Divas & Gents and Original Pigeon Town Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, T’Monde, Mariachi Jalisco, The Palm Court Jazz Band featuring Sammy Rimington, Young Magnolias, Wild Squatoulas, and 9th Ward Black Hatchet Mardi Gras Indians, Muévelo, Jermaine Landrum & The Abundant Praise Revival Choir, Watson Memorial Teaching Ministries Choir, Da Truth Brass Band, Original Nine Times Ladies and Sudan Social Aid & Pleasure Clubs, Rich Collins, Grupo Sensacion, Claude Bryant and The Allstars, DinosAurchestra, Big Chief Juan & Jockimo’s Groove, Xeno Moonflower, Black Lodge Singers, OperaCréole, Comparsa de Puerto Rico, Northside Skull and Bone Gang, Connie & Dwight Fitch with St. Raymond and St. Leo the Great Choir, NOCCA Student Jazz Ensemble, Neo-Tokyo 2020 featuring Takeshi Shimmura, Keiko Komaki & Satoru Ohashi, Jack Barksdale, Tonia Scott & Anointed Voices, Creole Osceola Black Masking Indians, Black Foot Hunters Mardi Gras Indians, The Legendary Rocks of Harmony, Curtis Pierre with The Samba Kids, Donate Puppets of Puerto Rico, Stephen Foster’s Foster Family Music Program, E’Dana & Divinely Destin, New Orleans Dance Collective.

SUNDAY, MAY 3

Stevie Nicks, The Lumineers, Trombone Shorty & Orleans Avenue, John Prine, Kool & the Gang, Chick Corea: Vigilette with Carlitos Del Puerto and Marcus Gilmore, Maze featuring Frankie Beverly, Jenny Lewis, Lowrider Band, The Radiators, Tribute to Dr. John with special guests Irma Thomas, Jon Cleary, Ivan Neville, Davell Crawford, Deacon John, and John “Papa” Gros with the Dr. John All-Star Alumni Band, The Campbell Brothers, Davell Crawford, Terence Blanchard featuring the E-Collective, Zigaboo Modeliste and The Funk Revue, Rockin’ Dopsie Jr. & The Zydeco Twisters, Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong, Original Pinettes Brass Band, James Andrews & the Crescent City All-Stars, Lost Bayou Ramblers, Jo-El Sonnier & Friends, Curley Taylor & Zydeco Trouble, Mr. Sipp “The Mississippi Blues Child”, Bobby Lounge, Deak Harp, Naughty Professor, MoFess, J & The Causeways, .AM., Atabal and Conjunto Típico Samaritano of Puerto Rico, The Mississippi Mass Choir, Da Souljas Brass Band, Original New Orleans Lady Buckjumpers and Prince of Wales Social Aid & Pleasure Clubs, Tim Laughlin, Preservation Brass, Amina Figarova Sextet, DJ Captain Charles, Lulu and the Broadsides, Esther Rose, Lawrence Sieberth featuring Michael Rodriguez, Big Chief Bo Dollis, Jr. & The Wild Magnolias, Joy Clark, The Caesar Brothers FunkBox, Young Pinstripe Brass Band, Leo Jackson & The Melody Clouds, Ninth Ward Hunters, Monogram Hunters, and Algiers Warriors Mardi Gras Indians, Pastor Cynthia Girtley, Troy Turner’s Blues Band, Kim Carson, Gerald French & the Original Tuxedo Brass Band, Evangelist Jackie Tolbert, Zulu Gospel Male Ensemble, Dayna Kurtz with Robert Mache, David L. Harris, Shake ‘Em Up Jazz Band, Doyle Cooper, Davis Rogan, Johnette Downing and Scott Billington, Ryan Foret & Foret Tradition, Patrice Fisher & Arpa with Eddie Balzola & Oriente Cuban Band, Black Lodge Singers, Son del Batey of Puerto Rico, Mohawk Hunters and The Seminole Mardi Gras Indians, UNO Jazz Studies Allstars, The Don “Moose” Jamison Heritage School of Music Band, Southern University Baton Rouge Jazzy Jags, Val & Love Alive Mass Choir, Franklin Avenue Music Ministry, Real Untouchable Brass Band, Ole & Nu Style Fellas, Good Fellas, and Original C.T.C. Steppers Social Aid & Pleasure Clubs, Arthur and Friends Community Choir, The RRAAMS, Kai Knight’s Silhouette Dance Ensemble, Versailles Lion Dance Team, Burke Riley Cajun Quintet, Culu Children’s Traditional African Dance Company.

Copyright 2020 Scripps Media, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.